منطقه ی موزیک musicarea

منطقه ی موزیک

منوی اصلی

جستجو

جدیدترین مطالب

تاریخچه ویلن در ایران

سلام
امروز یک پست بسیار ویژه را برای شما اماده کردیم ؛
قرار است در این پست ما به تاریخچه ی ویولن در این را بررسی کنیم ،

برای مطالعه به ادامه ی مطلب بروید...

تاریخچه ویلن در ایران

 

نخستین کسی که موسیقی و ساز غربی را بطور رسمی به ایران وارد کرد آلفرد ژان باتیست لومر فرانسوی بود. وی در ۲۵ دی ۱۲۲۰ در رسورلالی فرانسه دیده به جهان گشود و در ۴ اسفند ۱۲۸۵ در تهران دیده از جهان فرو بست. در سال ۱۲۴۷ هجری خورشیدی در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار به ایران آمد تا به دانشجویان بخش موسیقی دارالفنون آموزش دهد. همچنین او سازنده از او قطعه ای به جا مانده که چند سال قبل پیمان سلطانی آن را تنظیم و بیژن ترقی شعری بر روی آن نوشت که امروزه به نام نخستین سرود ملی مشهور شده است.

پس از لومر می توان نوازندگان ویلن در ایران را به پنج نسل تقسیم کرد:

 

دوره ی قاجار:

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

حسین اسماعیل زاده: ؟ - ۱۳۲۰ او در اصل نوازنده کمانچه بوده و به سبب نزدیکی این دو ساز بیشتر نوازندگان نسل بعدی ویلن نزد او مشق ویلن کردند.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

حسین هنگ آفرین: ۱۲۵۵-۱۳۳۱ دانش آموخته موسیقی نزد موسیو لومر است و ردیف ماهور میرزا عبدالله را با ویلن نواخته و سالار معزز آن را نوشته و در برلین نیز چاپ شده است.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

تقی دانشور: (اعلام السلطان): ۱۲۵۸ - ؟ در مدرسه دارالفنون زیر نظر لومر موسیقی و سپس با شاگردی موسیو دووال ویلن را آموخت. وی برای مدتی نزد حسین خان اسماعیل زاده و میرزاعبدالله دوره های ردیف موسیقی را آموخت.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

جهانگیر مراد: (حسام السلطنه): ۱۲۶۰- ۱۳۴۰ با شنیدن ویلن سیاوش خان شیفته ساز شد و پس از آن از تقی دانشور خواست به او ویلن بیاموزد. از معروفترین کارهای وی تصنیف دشتی (در سال قحطی ۱۲۹۶)، تصنیف ای کبوتر در ابوعطا و باد صبا در شوشتری است که هر سه تصنیف بر روی اشعاری از ملک الشعرا بهار ساخته شده اند.

 

 

دوره ی پهلوی:

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

رضا محجوبی: ۱۲۷۷-۱۳۳۳ او شاگرد ابراهیم آژنگ بوده و نخستین ویلن نوازی است که آثار او به جا مانده. از ساخته های معروف او یکی رنگ دشتی است که بعدها بر روی آن شعر «دیدم رویشی ...» سروده شد و دیگری رنگ ابوعطاست. شاگردان بنام او مجید وفادار و روح الله خالقی هستند؛ همچنین او برادر نوازنده بنام پیانو مرتضی محجوبی است

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

ابوالحسن صبا: ۱۲۸۱ - ۱۳۳۶ او شاگرد حسین هنگ آفرین و کلنل علی نقی وزیری است. نخستین ردیف ساز ویلن بوسیله او نگارش شد و قطعات و چهارمضراب های زیبایی برای ویلن ساخته است مانند: تمرین دشتی، زرد ملیجه، کاروان، رقص قاسم آبادی، زنگ شتره دوضربی بیات ترکیه به زندان و .... بنام ترین نوازندگان ویلن نسل بعدی شاگرد او بوده اند از جمله: مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرم، حبیب الله بدیعی، اسدالله ملک و ...

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

روح الله خالقی: ۱۲۸۵- ۱۳۴۴ او شاگرد رضا محجوبی و علینقی وزیری بود و کتاب آموزش ویلن نگاشته شده او هنوز در هنرستان موسیقی درس داده می شود. شهرت او بیشتر به سبب آهنگسازی، تنظیم و رهبری ارکستر می باشد. از تصنیفهای بنامی که او ساخته عبارتند از: ای ایران، آذربایجان، بهار دلنشین، حالا چرا و ...

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

حسین یاحقی : ۱۲۸۵ - ۱۳۴۷ او شاگرد حسین آسماعیلزاده و در اصلی کمانچه نواز بود. شاگرد و خواهرزاده بنامش پرویز یاحقی است. تصنیف معروف او جوانی (ای جوانی رفتی ز دستم م.) میباشد، نواخته های ویلن وی در برخی از صفحات و نوارهای دهه ۱۳۳۰ موجود است.

 


دوره ی رادیو:


تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

مجید وفادار: ۱۲۹۱- ۱۳۵۷ شاگرد رضا محجوبی بود و تصانیف و قطعات شناخته شده او: شب جدایی، فراغ دوست، مرا ببوس، گلناره زهره، شمع شبانه، گل اومد بهار اومد و ... می باشند.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

مهدی خالدی: ۱۲۹۸-۱۳۶۹ وی سبکی رمانس گونه داشت. تا جایی که نوازندگانی چون پرویز یاحقی و حبیب الله بدیعی خود را تا حدی متأثر از وی می دانستند. همچنین او نخستین نوازنده ایرانی بود که در خارج از مرزها به اجرای برنامه پرداخت و در رادیو دهلی (هند) نوازندگی ویلن کرد. تصنیف «آمد نو بهار» وی معروف است.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

عباسی شاپوری: ۱۳۰۲-۱۳۸۴ شاپوری خود سازنده ویلن بود و جالب اینکه ویلن را با دست چپ می نواخت و گاهی در سبک نوازندگی به لحن عربی هم تمایل داشت. از تصنیف های او: نیلوفر و تک درخت شناخته شده تر هستند.

 


دوره ی برنامه ی گلها:

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

علی تجویدی: ۱۲۹۸ - ۱۳۸۴ تجویدی شاگرد ابوالحسن صبا بود. تصانیف پشیمانم رفتم و بار سفر بستم رفتم که رفتم، آشفته حالی ، سنگ خارا، کودکی، رسوا شد دلیم و س، و دهها تصنیف مشهور دیگر ساخته او هستند و به همین سیب بیشتر آهنگسازی ایشان شهرت دارد. ایشان یک دوره ردیف ویلن نیز نگارش کرده اند.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

همایون خرم: ۱۳۰۹ او نیز مانند تجویدی شاگرد ابوالحسن صبا و یکی از بهترین تصنیف سازان موسیقی ایرانی به شمار می آید. آهنگهای اشک من هویدا شد، طاقتم ده، امشب در سر شوری دارم، توای پری کجایی و ... ساخته وی هستند. او در نواختن ملودی های ضربی زیبا نیز توانایی خاصی دارد. همچنین یک دوره ردیف ویلن نیز از او به چاپ رسیده است.

 

  تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

حبیب الله بدیعی : ۱۳۱۲ - ۱۳۷۱ او نیز از شاگردان ابوالحسن صبا است و بیشتر تکنوازی های برنامه گلها بوسیله او و یاحقی انجام شده است. تکنیک نوازندگی و آرشه کشی او در میان نوازندگان ایرانی کم نظیر است. آهنگهای نرگس شیراز، کعبه دلها، نور خدا و ... ساخته او هستند.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

پرویز یاحقی : ۱۳۱۵ - ۱۳۸۵ بسیاری او را برترین نوازنده ویلن تاریخ موسیقی ایرانی می دانند. وی در کنار سبک صبا و شاگردانش سبکی تازه بر پایه چهارمضراب ها و جمله های تازه ای بنا کرد که دوستداران بسیار دارد. آهنگهای سرو و بید، بیداد زمان، امید دل من و ... و دهها تصنیف زبالای دیگر ساخته او هستند.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

اسد الله ملک: -۱۲۲ --۱۲۸ او در دوره پایانی برنامه گلها به این برنامه پیوست و همچنین پس از انقلاب نیز فعالیت های چشمگیری داشت. توانایی ویژه او در بکارگیری سیم اول ویلن و سرعت پنجه و نوع آرشه کشی خاص او می باشد. آهنگ بی کلام گریه لیلی او مشهور همگان است. همچنین او ترانه هایی با سبک و تنظیم به روزتری نسبت به پیشینیان ویلن نواز خود ارائه کرد مانند: جدایی تو، مرغ شباهنگ، جان عاشق و .دهه ی پنجاه:

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

شاپور نیاکان : ۱۳۰۵-۱۳۷۲ از نوازندگان خوب ویلن هستند و بیشتر در بخش موسیقی فیلم فعالیت می کردند، مانند: مستی عشق، یک نگاه، دزد عشق، گردابه چهرهی آشنا، میهنپرست، دختر چوپان، چهارراه حوادث، مهتاب خونین و دست تقدیر۔

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

سیاوش زندگانی: ۱۳۲۱-۱۳۸۲ او از دوستداران سبک یاحقی بود و در کنار آن تکنیک های روز آرشه کشی را بویژه در اجراهای زنده به نمایش می گذاشت. وی همچنین نوازنده کمانچه نیز محسوب میشد.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

مجتبی میرزاده: ۱۳۲۴-۱۳۸۴ در نوجوانی و در زادگاهش کرمانشاه بدون آموزگار شروع به تمرین با ویلن می کند. سپس در اردوی رامسر در ویلن مقام اول را کسب می کند، در سال ۱۳۳۹ در رادیو کرمانشاه شروع به کار می کند. وی در پرداخت موتیفهای کوچک در بین قطعه و تصنیف ها در استودیوهای ضبط توانایی خاصی داشت.

 

تاریخچه ی ساز ویولن در ایران

شهرام فسازاده: ۱۳۳۲ ایشان شاگرد و پیرو سبک حبیب الله بدیعی است.

 


منبع: کتاب 36 قطعه از حبیب الله بدیعی

 ( Doholchi.com )

 


دانلود فایل پی دی اف تاریخچه ی ساز ویولن در ایران:دانلود با لینک مستقیم
حجم : 200 کیلوبایت
تمام نت ها و اکورد ها با فرمت PDF هستند، با ذکر منبع کپی کنید!

کد و آموزش

کد جعبه دانلود رنگی

  


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
How did the Achilles tendon get it's name? دوشنبه 27 شهریور 1396 06:00 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, but before ending I am
reading this great post to increase my knowledge.
http://cherlyntoupin.hatenablog.com/archive/2015/06/03 چهارشنبه 18 مرداد 1396 11:00 ق.ظ
Fastidious answers in return of this difficulty with genuine arguments and telling all about that.
What is distraction osteogenesis? سه شنبه 17 مرداد 1396 04:14 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to send
you an e-mail. I've got some suggestions for your blog you might
be interested in hearing. Either way, great blog and
I look forward to seeing it improve over time.
http://zealouspassenge98.jimdo.com/ یکشنبه 15 مرداد 1396 03:16 ب.ظ
What's up, the whole thing is going nicely
here and ofcourse every one is sharing data, that's really excellent,
keep up writing.
vernitakibbey.weebly.com یکشنبه 15 مرداد 1396 09:24 ق.ظ
Wow, this post is good, my sister is analyzing these things, so
I am going to tell her.
Foot Issues شنبه 14 مرداد 1396 08:19 ب.ظ
If you desire to get a good deal from this article then you have to apply such methods
to your won website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 • image
 • image
image

نظرسنجی

  بیشتر علاقه مند کدام دسته بندیِ منطقه ی موزیک هستید؟! • image
 • image

کد وبلاگ

کد جملات تصادفی


image

آمار

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد کل پست ها :

خانه موزیسین ها

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو